Složení

Vellena_slozeni

Složení a jak to celé funguje?

Každodenní stres, nesprávný životní styl či toxiny přijímané z okolí mají vliv na tvorbu hormonální nerovnováhy. Ta se může projevovat ve formě fyzických i emocionálních symptomů, PMS, ve výkyvech v menstruačním cyklu, v bolestivé či vynechané menstruaci, v problémové menopauze.

Věda dokázala, že doplňování mikroživin v těle může pomoci zmírnit běžné příznaky hormonální nerovnováhy. Proto jsme vytvořily Vellenu. Živiny, které potřebuješ pro zdravé fungování hormonů, v jedné pohodlné porci denně.

Hořčík

Hořčík je velmi často nedostatkový minerál u žen, které trápí hormonální nerovnováha, PMS či menstruační problémy. Podle americké studie, ve které byl po dobu 2 měsíců podáván ženám s danými symptomy, hořčík může opravdu představovat účinnou léčbu symptomů souvisejících se změnami nálad, pocity smutku a podrážděnosti, se snížením bolesti a křečí. Ženy byly v této klinické studii rozděleny do dvou skupin, přičemž jedné byl podáván hořčík a druhé placebo. Na konci studie byly zaznamenány významné rozdíly ve skupinách, a to hlavně v oblasti snížení bolesti a projevu negativních emocí. Přispívá k normálnímu fungování nervového systému a ke snížení únavy a vyčerpání.

Hořčík je minerálem, který tě dostane do psychické i fyzické pohody. A s tou se hned lépe kráčí životem.

Tradičně se používá ke zmírnění: křečí, bolestivé menstruace, stresu a vyčerpání, přispívá k celkové pohodě.

Vitamín B6

Vitamín B6 podporuje účinky hořčíku – vždyť ne nadarmo se společně užívají kvůli snížení stresu, podrážděnosti, nervozity, při projevech úzkosti či svalových křečích. Kromě toho, že ovlivňuje obecnější zdravotní problémy než tvůj metabolismus či normální fungování nervového systému, je jeho velkou výhodou schopnost zmírnit mnoho symptomů hormonální nerovnováhy současně. Vitamín B6 přispívá k regulaci hormonální činnosti, což má za efekt zmírnění hormonálního akné, výkyvů nálad, stavů úzkosti a podrážděnosti a také nepravidelné menstruace. Přispívá totiž i k normální tvorbě červených krvinek. Vitamín B6 bojuje proti únavě a vyčerpanosti a jelikož se podílí i na normálním fungování energetického metabolismu, zmírňuje nadýmání.

Opravdu toho zvládá hodně najednou - asi jako každá z nás denně 😊.


Tradičně se používá ke zmírnění: hormonálního akné, výkyvů nálad,pocitů smutku a deprese, nepravidelné menstruace, nadýmání.

Vápník

Vápník je potřebný k udržení normálního stavu kostí a zubů. Přispívá k normální srážlivosti krve a k normálnímu energetickému metabolismu, čímž snižuje nadýmání. Podle klinické studie z roku 2014 má vápník vliv i na tvou náladu. Studie se zúčastnilo 66 žen, které trpěly projevy PMS. Byly rozděleny do 2 skupin - jedné bylo během několika měsíců podáváno 500 mg vápníku, druhá dostávala placebo. Na konci studie byly zaznamenány významné rozdíly mezi oběma skupinami, a to konkrétně v oblastech: úzkosti, deprese, emocionálních změn a zadržování vody.

Čili možná by mohl mít vápník vliv i na hubnutí? To by tedy nebylo vůbec špatné.

Tradičně se používá ke zmírnění: nadýmání, zlepšení nálady, je nezbytný pro zdraví kostí.

Vitamín C

Vitamín C je jeden z mála vitamínů, které si tělo neumí samo vyrobit – takže ti zbývá jen jedno. Přijímat ho ze stravy. Tento superhrdina mezi vitamíny toho zvládá v těle opravdu hodně, vždyť posuď sama. Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní, pokožky, zubů, kostí i krevních cév. Přispívá k normálnímu fungování nervového systému a k normální psychické funkci – pomáhá uklidnit otravné výkyvy nálad. Zvyšuje absorpci železa (oceníš, pokud trpíš slabostí a únavou z chudokrevnosti), podporuje imunitní systém (tam je opravdu vitamínem číslo jedna) a přispívá i k normálnímu energetickému metabolismu – čili už žádné nadýmání.

Céčko ti sníží únavu, dodá potřebnou energii a nakopne imunitu.

Tradičně se používá ke zmírnění: nadýmání, únavy a vyčerpání, stresu a podrážděnosti, podporuje zdravý stav pokožky a normální fungování imunitního systému.

B – komplex: thiamin, niacin, riboflavin, kyselina pantotenová, biotin, kyselina listová, kobalamin

Tato skupina ve vodě rozpustných vitamínů obsahuje thiamin (B1) a riboflavin (B2), niacin (B3), kyselinu pantotenovou (B5), biotin (B7), kyselinu listovou (B9) a kobalamin (B12). Vitamíny skupiny B hrají různé funkce ve fungování těla, ale mnohé, zejména B9 a B12, jsou rozhodující při výrobě neurotransmiterů, které napomáhají kognitivním funkcím. Také mají vliv na snížení únavy a vyčerpání. Což v překladu znamená, že ovlivňují i tvou náladu – méně únavy a méně stresu znamená širší úsměv na tváři a více energie do života 😊. Jsou také potřebné k výrobě energie a pro krvetvorbu. Zajímavá je např. studie The American Journal of Clinical Nutrition z roku 2011, které se zúčastnilo 3025 žen a data byla sbírána po dobu 10 let. Závěrem studie bylo zjištění, že u žen s vysokým příjmem thiaminu a riboflavinu se významně snížilo riziko vzniku PMS.

Tradičně se používá ke zmírnění: únavy a vyčerpání, stresu a podrážděnosti, podporuje normální fungování imunitního systému a krvetvorbu.

Vitamín D

Vitamín D, nazývaný také „sluníčkový vitamín“, je stejně jako vitamín C důležitý pro funkci imunitního systému. Přispívá k normální absorpci vápníku a fosforu v těle, k udržení normálního stavu svalů, kostí a zubů – čímž může mít vliv na snížení křečí a bolestí, ať už v období před menstruací nebo během ní. Podle této studie se hodnotilo doplňování vitamínu D u žen trpících bolestivou menstruací a premenstruačním syndromem. Suplementace vitamínu D byla spojena se snížením výskytu několika příznaků PMS, jako jsou bolesti zad a tendence k lehkému pláči, jakož i snížení bolestivosti při menstruaci. Závěr studie: Přísun vitamínu D může snížit výskyt symptomů PMS a bolestivé menstruace a má pozitivní vliv na fyzické a psychologické příznaky PMS.

Tradičně se používá ke zmírnění: bolestí a křečí, stresu a podrážděnosti, podporuje normální fungování imunitního systému.

Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant, který chrání buňky před oxidačním stresem (čili např. i stárnutím naší pokožky). V této studii zkoumali vliv užívání vitamínu D a vitamínu E na ženy, které trpěly symptomy PMS. Ženy si stěžovaly na to, že jim projevy hormonální nerovnováhy zasahují do každodenního pracovního i soukromého života a negativně ho ovlivňují - což se tedy vůbec nedivíme. Během dvou měsíců si měly podrobně zapisovat své denní PMS projevy. Na konci studie byly výsledky příjemně překvapeny – většina symptomů se výrazně snížila. Závěrem tedy bylo, že vitamín E představuje účinnou a dostupnou léčbu projevů hormonální nerovnováhy.

Tradičně se používá ke zmírnění: PMS projevů, chrání buňky před oxidačním stresem.

L - Tryptofan

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která se za pomoci vitamínu B3 a B6 podílí na syntéze hormonů melatoninu a serotoninu, které přispívají k dobré náladě, pozitivnímu myšlení a klidnému spánku, zvládnutí stresových situací, a tím ke zlepšení celkové kondice a regenerace. My ho nazýváme vysmátou aminokyselinou, která nám pomáhá udržovat dobrou náladu a pořádně se vyspat. Neboť když má naše tělo dostatek regenerace a spánku, mnohem klidněji reaguje během dne 😊. A tuto studii máme obzvlášť rády, protože ta tvrdí, že zvýšení L-tryptofanu v těle má vliv nejen na výkyvy nálad, depresi, hněv, ale i na bezdůvodné přejídání – což je jinak také jedním ze symptomů PMS.

Nezačnou se náhodu tvé zásoby čokolády zmenšovat týden před menstruací? 😊

Tradičně se používá ke zmírnění: výkyvů nálad, podrážděnosti, hněvu, přejídání se.

Zinek

Pokud užíváš antikoncepci, je velmi pravděpodobné, že budeš mít nedostatek zinku. Perorální antikoncepce zhoršuje vstřebávání zinku, což může v konečném důsledku ovlivnit funkci štítné žlázy – zinek je nezbytný pro správnou přeměnu hormonů štítné žlázy.

Jeho hlavní benefity pro naše tělo jsou: antioxidační funkce, protizánětlivá funkce a antidepresivní funkce. Podle této studie je zinek velmi důležitým faktorem, který pozitivně ovlivňuje naše fyzické a psychologické symptomy hormonální nerovnováhy.

Tradičně se používá ke zmírnění: menstruačních bolestí, hormonálního akné a ochlupení na obličeji, působí proti úzkostem a depresím, nezbytný pro funkci štítné žlázy.

Selen

Tento stopový minerál pomáhá tělu vytvářet optimální množství hormonů štítné žlázy a může být obtížné jej získat ze samotné stravy (pokud tedy nejíte hromadu para ořechů? 😁).

Mezi jeho hlavní výhody patří schopnost aktivovat vitamín C, je nezbytný pro metabolismus hormonů štítné žlázy, působí jako antioxidant a hlavně podporuje imunitní systém. Této studie se zúčastnily ženy s PCOS (Syndrom polycystických vaječníků). Suplementace selenu vedla ke zlepšení symptomů u těchto problémů: deprese, zvládání stresu, úzkosti, také zvýšila proces detoxikace těla a antioxidační kapacitu.

Tradičně se používá ke zmírnění: stresu a výkyvů nálad, únavy a vyčerpání, podporuje normální fungování imunitního systému.

Maca

Maca peruánská se zařazuje mezi rostlinné adaptogeny. Adaptogeny jsou rostlinné produkty, které zvyšují odolnost organismu vůči stresovým situacím. Je známá hlavně kvůli svým povzbuzujícím účinkům v sexuální oblasti – pomáhá zvyšovat libido, díky vlivu na hormonální rovnováhu – pomáhá upravovat menstruační cyklus, pozitivně ovlivňuje tělesnou vitalitu a pohodovou psychiku.

Velmi často se užívá při problémech s plodností, při problémové menopauze, PMS či menstruaci. Má výrazný vliv na hormonální rovnováhu, pomáhá při únavě a vyčerpání, neboť dodává tělu energii a vitalitu.

Tradičně se používá ke zmírnění: příznaků PMS, menstruačních problémů, stresu a vyčerpání, problémové menopauzy, neplodnosti.

Vitex Agnus Castus

Vitex jehněčí (neboli Drmek obecný) je přesně TA bylinka, kterou chceš mít vždy po ruce, když se děje cokoli s tvou hormonální rovnováhou. Pomáhá vyrovnávat ženské hormony, působí na zmírnění příznaků problémové menstruace, menopauzy, PMS, má pozitivní vliv na ovulaci a těhotenství – samotné donošení dítěte. Také pomáhá při depresích, zmírňuje výkyvy nálad, pocity úzkosti a podrážděnost.

Podle studie z 2017 bylo prokázáno, že Vitex agnus castus přispívá k léčbě premenstruačního syndromu (PMS). Kromě toho výsledek této studie ukázal, že tato cenná rostlina je nápomocná při zmírňování bolesti způsobené postmenstruačním onemocněním. Dále bylo zjištěno, že Vitex agnus castus je prospěšný při poruše neplodnosti.

Tradičně se používá ke zmírnění: příznaků PMS, menstruačních problémů, výkyvů nálad a podrážděnosti, problémové menopauzy, neplodnosti.