• změny nálad
• únava a podrážděnost
• nadýmání a plynatost
• hormonální akné
• bolesti svalů a hlavy
• vypadávání vlasů
• vynechávání menstruace
• přejídání se a zvýšená chuť na sladké
Proč PMS vzniká?
Do dnešní doby není zcela známo, co je hlavní příčinou, jež způsobuje PMS. Existuje ale několik teorií.
První z nich je dominance estrogenu. O PMS se již dlouho uvažuje v souvislosti s příliš vysokou hladinou estrogenu v těle. To ale jednoznačně neznamená, že ti v krvi cirkuluje větší množství estrogenu. Můžeš mít „pouze“ sníženou míru vylučování estrogenu z těla (pravděpodobně kvůli „pomalým“ játrům). Druhou možností je, že máš nižší hladinu progesteronu – což se pak v poměru estrogen/progesteron projevuje jako „vysoká hladina estrogenu“, i když je vlastně estrogen v pořádku, pouze progesteron je nižší. Poslední varianta hovoří o tom, že jsi jednoduše citlivější duše, která je více naladěna na hormonální změny.
Podívejme se podrobněji na roli jater v tom všem. Jednou z hlavních funkcí jater je vylučování přebytečných hormonů z krve. Protože tento orgán je natolik závislý na ve vodě rozpustných vitamínech B, jakékoli činnosti, které vyčerpávají tyto živiny, mohou změnit funkci jater. Mluvíme o užívání antikoncepčních pilulek, pití alkoholu nebo kávy a vysoké míře stresu.
Výzkum ale ukazuje, že doplnění vitamínů B - komplex a hořčíku může pomoci obnovit funkci jater, čímž se efektivněji vyčistí estrogen a dojde ke zlepšení příznaků PMS. Velký vliv má také pohyb, eliminace stresu, spánek alespoň 8 hodin denně, pitný režim a zdravá strava s dostatečným příjmem zdravých tuků a vlákniny.
Premenstruační příznaky
Tak jako je každá z nás jedinečná, tak jsou jedinečné i PMS příznaky. U někoho trvají 14 dní a mají vliv na každodenní fungování, některé z nás ani netuší, co PMS je. Řadíme sem:
- křeče v podbřišku
- změny nálad
- únava a podrážděnost
- nadýmání a plynatost
- hormonální akné
- bolesti svalů a hlavy
- přejídání se a zvýšená chuť na sladké
- citlivost prsou
- únava
- vypadávání vlasů
- ztráta pozornosti
- poruchy spánku
- deprese a hněv
Příznaky se mohou měnit z měsíce na měsíc, u někoho jsou zase konzistentní a stále stejné. Jedno mají ale společné - s příchodem menstruace by měly všechny odeznít.
Asi polovina žen, která trpí PMS, trpí i jinými zdravotními problémy, které se právě v tomto období mohou zhoršit. Tyto zdravotní problémy s PMS sdílejí mnoho příznaků a zahrnují:
- deprese a úzkostné poruchy - příznaky se s PMS překrývají a právě v období před menstruací může dojít k jejich zhoršení
- IBS nebo syndrom dráždivého tračníku - křeče, plynatost, větry, příznaky IBS se obvykle před menstruací zhorší
- Chronický únavový syndrom - ženy bývají unavenější, jsou náchylnější na silné krvácení a předčasnou menopauzu
- Syndrom bolestivého měchýře- ženy s tímto syndromem jsou během menstruace náchylnější ke křečím.
Jak efektivně zvládat PMS?
Nejdůležitější je uvědomit si, že nemusíš *trpět* každý měsíc. Jak již bylo zmíněno výše, své zdraví máš ve svých rukách a pravidelný pohyb, eliminace stresu (meditace, jóga), spánek alespoň 8 hodin denně, pitný režim a zdravá strava s dostatečným příjmem zdravých tuků a vlákniny mají velký vliv. Následující živiny, které jsme zahrnuli do našeho přírodního ženského nápoje Vellena, jsou vědou a výzkumem zdokumentovány a podporovány ke zmírnění PMS příznaků:
- Vitamíny B-komplex: Celá řada vitamínů B je nezbytná pro metabolismus a fungování neurotransmiterů. Ukázalo se, že B6 pomáhá bojovat proti depresi a úzkosti, pokud jde o PMS. Jeho velkou výhodou je schopnost zmírnit mnoho PMS symptomů současně. Vitamín B6 přispívá k regulaci hormonální činnosti, což má za efekt zmírnění hormonálního akné, výkyvů nálad, stavů úzkosti a podrážděnosti a také nepravidelné menstruace.
- Vitamín C: Vitamín C, který je rozhodující složkou pro vstřebávání železa, zajišťuje, že železo z tvé stravy se ukládá ve formě, která je pro tělo přijatelnější. Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní, pokožky, zubů, kostí i krevních cév. Přispívá k normálnímu fungování nervového systému a k normální psychické funkci – pomáhá uklidnit otravné výkyvy nálad.
- Vitamín D: Studie naznačují, že mnoho lidí trpících PMS má nižší hladinu vitamínu D. Vysoké dávky vitamínu D jsou spojeny se zmírněním příznaků PMS, jako jsou bolesti zad a sklon k lehkému pláči.
- Vápník: Ukázalo se, že nedostatek vápníku nebo změněná absorpce minerálu zvyšují riziko příznaků PMS. Doplnění vápníku zmírňuje deprese, úzkosti a nadýmání. Vápník je potřebný k udržení normálního stavu kostí a zubů. Přispívá k normální srážlivosti krve a k normálnímu energetickému metabolismu, čímž snižuje nadýmání.
- Hořčík: Tento minerál je základem pro stahy dělohy během menstruačního cyklu a pomáhá tělu zbavit se výstelky endometria. Je také klíčovým faktorem při syntéze dopaminu v mozku (neurotransmiter), jehož nerovnováha může vést k úzkosti.
- Vitamín E: Vitamín E je silný antioxidant, který chrání buňky před oxidačním stresem (čili např. i stárnutím naší pokožky).
- L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která se za pomoci vitamínu B3 a B6 podílí na syntéze hormonů melatoninu a serotoninu, které přispívají k dobré náladě, pozitivnímu myšlení a klidnému spánku, zvládnutí stresových situací, a tím ke zlepšení celkové kondice a regenerace.
Nakonec vše spěje k péči o sebe sama a sebelásce. Pokud budeš umět rozpoznat, ve které fázi cyklu se nacházíš (více na toto téma najdeš v tomto článku), budeš chápat, co ti tvé tělo říká, jestli od tebe potřebuje zpomalit a regenerovat se, nebo bys měla raději oprášit to kolo ze sklepa a vzít ho na jízdu do lesa. Vellena je navržena tak, aby ti pomohla v každé fázi menstruačního cyklu a dostala tě do hormonální (a snad i vnitřní) pohody.